Executive Committee — 2017-2018 *

Executive Committee – 2017-2018

President David De Franco ‘18
President – Elect David Briss ‘19
Vice-President Ute Schneider-Moser ‘20
Secretary/Treasurer Anne Todd ‘18
Asst. Secretary/Treasurer Margherita Santoro ‘18
Editor Michael Vermette ‘18
Director Peter Greco ‘21
Historian Peter Greco ‘18
3rd Past President Kolman Apt ‘18
2nd Past President Carroll-Ann Trotman ‘19
1st Past President Daniel Tanguay ‘20
Examining Committee Chair John Voudouris ‘18
Academic Committee Chair Martin Palomo ‘18
Membership Committee Chair David De Franco ‘18
By-Laws Committee Chair Peter Ngan ‘18

Standing Committees

Examining By-Laws
John Voudouris  - Chair ’18 Peter Ngan – Chair ‘18
Ute Schneider-Moser ‘19 Kazuhito Arai ‘19
Turi Bassarelli ‘19 Carl Roy ‘20
Carl Roy ‘20 Hugh Phillis – Parlimentarian ‘20
Antonino Secchi ‘21
Frank Cordray ‘22 Nominations
Paul Batastini – ex officio Kolman Apt – Chair ‘18
Carroll-Ann Trotman ‘19
Academic Daniel Tanguay ‘20
Martin Palomo – Chair ‘18
Elliott Moskowitz ‘19 Awards
Yves Bolender ’20 Yves Bolender – Chair ‘18
Carlalberta Verna ‘21 Kolman Apt ‘19
Michael Vermette ‘20
Membership
David De Franco – Chair ’18 Ad-hoc Committee on Website
Carroll-Ann Trotman ‘19 Sylvain Chamberland – Chair ‘18
Daniel Tanguay ‘20
Program Editor
Anne Todd ‘18

Executive Committee – 2016-2017 *

.

President Daniel Tanguay ‘17
President – Elect David DeFranco ‘18
Vice-President David Briss ’19
Secretary/Treasurer Anne Todd ‘18
Editor Margherita Santoro ‘16
Historian Sheldon Peck ‘16
 Director  Peter Greco
3rd Past President Marcel Korn ‘17
2nd Past President Kolman Apt ‘18
1st Past President Carroll-Ann Trotman ‘19
Examining Committee Chair Paul Patastini ‘17
Academic Committee Chair Robert Carcia ‘17
Membership Committee Chair Frank Cordray ‘17
By-Laws Committee Chair Mike Vermette ’17
Nominations Committee Chair Marcel Korn ‘17
Awards Committee Chair Jay Bowman ‘16
Website Committee Sylvain Chamberland ’17

.

Standing Committees 2016-2017 *

.

Examining By-Laws
Paul Bastastini -Chair ’17
John Voudouris ’18
Turi Bassarelli ‘19
Carl Roy ’20
Antonino Secchi ’21
Ute Schneider-Moser 22
David Briss – ex officio
Michael Vermette – Chair ‘17
Peter Ngan ‘18
Kazuhito Arai ’19

Parliamentarian: Hugh Phillis ‘16
Academic Nominations
Robert Garcia – Chair ’17
Mary Palomo ’18
Keiji Moriyama ’19 Elliott Moskowitz 20
Marcel Korn – Chair ‘17
Kolman Apt ‘18
Carroll Ann Trotman 19
Membership Awards
Frank Cordray – Chair ‘17
David DeFranco ’18
Carroll Ann Trotman ’19
Jay Bowman – Chair  ‘17
Yves Bolander ‘18
Kolman Apt ’19
Ad-hoc Committee on Website Program Editor
Sylvain Chamberland – Chair ‘17 Elizabeth M. Barrett

Executive Committee – 2015-2016 *

President Carroll-Ann Trotman  ‘16
President – Elect Daniel Tanguay ‘17
Vice-President David DeFranco ‘18
Secretary/Treasurer Anne Todd ‘18
Editor Margherita Santoro ‘16
Historian Sheldon Peck ‘16
 Director  Peter Greco
3rd Past President William Cole ‘16
2nd Past President Marcel Korn ‘17
1st Past President Kolman Apt ‘18
Examining Committee Chair Chun-His Chung ‘16
Academic Committee Chair Kazuhito Arai ‘16
Membership Committee Chair Leslie Will ‘16
By-Laws Committee Chair Sylvain Chamberland ‘16
Nominations Committee Chair William Cole ‘16
Awards Committee Chair Paul Rigali ‘16
Website Committee Sylvain Chamberland -16

Standing Committees 2015-2016 *

.

Examining By-Laws
Chun-Hsi Chung  - Chair ’16
Paul Bastastini ’17
John Voudouris ’18
Turi Bassarelli  ‘19
Carl Roy ’20
Antonino Secchi ’21
David Briss – ex officio
Sylvain Chamberland – Chair ‘16
Michael Vermette ‘17
Peter Ngan ‘18Parliamentarian: Hugh Phillis ‘16
Academic Nominations
Kazuhito Arai – Chair ’16
Robert Garcia ’17
Mary Palomo ’18
Keiji Moriyama ’19
William Cole – Chair ‘16
Marcel Korn ‘17
Kolman Apt ‘18
Membership Awards
Leslie Will – Chair ’16
Frank Cordray ‘17
David DeFranco ’18
Ute Schneider-Moser – ex officio
Paul Rigali – Chair ‘16
Jay Bowman ‘17
Yves Bolander ‘18
Ad-hoc Committee on Website Program Editor
Sylvain Chamberland – Chair ‘16 Elizabeth M. Barrett



Officers Committees 2014-2015 *

EC Members  Title Email Addresses:
Kolman Apt President kolman.apt@verizon.net
Carroll-Ann Trotman President – Elect carroll_ann.trotman@tufts.edu
Daniel Tanguay Vice-President dtanguay@drtanguay.com
Kambiz Moin Secretary/ Treasurer kambiz@drmoin.com
Anne Todd Secretary/ Treasurer-Elect amhtodd@comcast.net
David DeFranco Editor ddefranco@tin.it
Peter Greco Director to EHASO pgrecodmd@gmail.com
Sheldon Peck Historian peckslam@gmail.com
Nicholas Barone Director Emeriti ndbarone@aol.com
Hugh Phillis Nominations hphillis@aaortho.org
Bill Cole 2nd Past President orthocole@gmail.com
Marcy Korn 1st Past President orthokorn@cs.com
Mark Bronsky Examining Committee Chair  mjb@bronskyorthodontics.com
Peter Ngan Academic Committee Chair pngan@hsc.wvu.edu
Ute Schneider-Moser Membership Committee Chair info@perfect-smile.it
Olivier Nicolay By-Laws Committee Chair ofn1@nyu.edu
Sylvain Chamberland Website Committee drsylchamberland@videotron.ca